19 лист. 2015 р.

ЗВЕРНЕННЯ “ГРУПИ 2 ТРАВНЯ” до Генеральної прокуратури України стосовно доповіді Міжнародної дорадчої групи Ради Європи

“Група 2 травня”, до складу якої входять журналісти та експерти і яка з травня минулого року здійснює власне розслідування трагічних подій в Одесі, закликає Генеральну прокуратуру зробити висновки з доповіді Міжнародної дорадчої групи Ради Європи та невідкладно вжити заходів для виправлення ситуації та забезпечення належного кримінального розслідування.


4 листопада 2015 року була оприлюднена доповідь Міжнародної дорадчої групи (МДГ), яка згідно з наданим їй мандатом за згодою українського уряду здійснювала нагляд за дотриманням вимог Європейської конвенції з прав людини під час розслідування резонансних подій, які відбувалися в Одесі 2 травня 2014 року.
Міжнародна дорадча група дійшла висновку, що у розслідуванні трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року не вдалось досягти істотного прогресу. МДГ зафіксувала низку недоліків, які негативно позначились на спроможності органів влади з’ясувати обставини злочинів та встановити винних осіб.Згідно із законодавством, нагляд за додержанням законів під час досудового слідства і підтримку державного обвинувачення в суді здійснюють органи прокуратури. Тому “Група 2 травня” закликає Генеральну прокуратуру виправити недоліки та забезпечити повне та всебічне розслідування злочинів, які було здійснено під час трагічних подій в Одесі.
Беручи до уваги зауваження МДГ щодо незалежності розслідування і враховуючи інші висновки, які містяться у доповіді, “Група 2 травня” вважає доцільним доручити здійснення досудового розслідування усіх справ, пов’язаних з одеською трагедією, Управлінню спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України.

Управління спеціальних розслідувань є органом, повністю незалежним від співробітників міліції, у складі якого працюють фахові слідчі. Управління має унікальний досвід розслідування резонансних подій, до яких причетні високопосадовці, та насильницьких злочинів з великою кількістю потерпілих та підозрюваних. Також слідчі Управління вже мають досвід розслідування з урахуванням висновків та рекомендацій Міжнародної дорадчої групи.
Враховуючи наявність висновку МДГ щодо неефективності досудового розслідування, таке доручення має бути здійснено в порядку частини п’ятої статті 36 Кримінального процесуального кодексу України. Група вважає доцільним передати до Управління спеціальних розслідувань кримінальні провадження стосовно масових заворушень, стосовно дій та бездіяльності посадових осіб управління МВС та управління ДСНС, а також усі інші, що пов’язані з подіями 2 травня 2014 року, які розслідуються зараз або будуть розпочаті в подальшому. Зокрема, Група вважає, що предметом окремого розслідування мають стати дії слідчих органів УМВС в Одеській області в перші дні після трагічних подій.
“Група 2 травня” сподівається, що Генеральна прокуратура України зробить відповідні висновки з доповіді МДГ від 4 листопада 2015 року та забезпечить повне, всебічне і ефективне розслідування одеської трагедії з дотриманням вимог щодо незалежності слідчих, інформування громади і потерпілих осіб та здійснення громадського контролю. Лише таким чином може бути досягнутий прогрес у притягненні винних до відповідальності і відновленні довіри до правосуддя.

Члени “Групи 2 травня”:
Владіслав Балинський
Юрій Весілик
Тетяна Герасимова
Сергій Дібров
Валерія Івашкіна
Юрiй Мукан
Євген Пересипкін
Свiтлана Пiдпала
Павло Поламарчук
Володимир Саркісян
Владіслав Сердюк
Юрій Ткачов

Леонід Штекєль

Немає коментарів:

Дописати коментар